Online exkurze 9.AB do jaderné elektrárny Dukovany

Exkurze 9.AB - Dukovany

Ve středu 31. března 2021 se 9.A i 9.B účastnila virtuální exkurze do jaderné elektrárny Dukovany.

Ve středu 31. března 2021 se 9.A i 9.B účastnila virtuální exkurze do jaderné elektrárny Dukovany. Do naší společné „Meet hodiny" se připojila pracovnice informačního centra jaderné elektrárny Dukovany a sdílením svých prezentací a fotografií přímo z elektrárny nás seznámila s velkým množstvím zajímavých informací nejen o elektráně, ale přiblížila nám pohled na celkovou výrobu elektrické energie u nás.

Pro ilustraci vybíráme některé:

• Jaderná elektrárna patří mezi tzv. bezemisní zdroje elektrické energie.
  • Radioaktivní odpad nevzniká jen v jaderné elektrárně. Mezi „výrobce" radioaktivního odpadu patří i nemocnice (RTG, ozařování nádorů a podobně) nebo vědecká centra. V České republice máme 4 úložiště radioaktivního odpadu.
  • Každý rok se v jaderném reaktoru vymění pětina jaderného paliva. Každý palivový článek tedy vydrží dodávat energii pro výrobu elektřiny celých pět let.
  • V jaderné elektrárně Dukovany jsou v provozu 4 jaderné reaktory o celkovém výkonu 2040 MW.
  • Jedna palivová uranová peletka o objemu jeden centimetr krychlový dokáže dodat tolik energie, kolik získáme spálením 900 kg uhlí.
  • Třetinu veškeré elektrické energie dodávají do sítě dvě naše jaderné elektrárny (Dukovany a Temelín).

Podle reakcí žáků byla tato akce-exkurze velmi zajímavá.

Datum vložení: 4. 4. 2021 11:08
Datum poslední aktualizace: 4. 4. 2021 11:12